8 wrzesień 2021

Tysięczna umowa podpisana

fot. nadesłane
We wtorek 7 września Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podpisał w Złotnikach Kujawskich tysięczną umowę na dofinansowanie inwestycji drogowych w ciągu ostatnich pięciu lat w województwie kujawsko-pomorskim. W spotkaniu na skrzyżowaniu ulic Brzozowej i Lipowej w Złotnikach Kujawskich uczestniczył Wójt Złotnik Kujawskich Witold Cybulski.
REKLAMA

Jest to wielkie wydarzenie, wielkie święto dla Urzędu Wojewódzkiego, dla osób, które przez ostatnie lata pracują przy tym programie, ale także dla samorządu, tutaj szczególne uznanie dla pana wójta, że akurat ta tysięczna umowa trafia właśnie w jego ręce i jest możliwość zrealizowania kolejnego zadania w tej gminie ze środków rządowych, również przy udziale środków samorządowych – powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podczas spotkania wspomniał, że gdy w grudniu 2015 roku obejmował piastowaną obecnie funkcję, jednym z priorytetów działania, jakie sobie przyjął, było zarządzanie kryzysowe i rozwój infrastruktury. Te aspekty są bardzo ważne dla rozwoju naszego kraju.

W życiu bym nie przypuszczał, że po tym okresie będzie aż tak dużo podpisanych umów. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie decyzje rządu – wcześniej pani Premier Beaty Szydło, a następnie pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury, którym niezmiennie od 2015 roku jest pan Andrzej Adamczyk. W 2016 roku kwota, jaką mieliśmy do dyspozycji na drogi w ramach Rządowego Funduszu Wspierającego Samorządy, wynosiła niespełna 50 mln złotych. Już od kilku lat ta kwota w województwie kujawsko-pomorskim przekracza 150 mln złotych i pozwala na realizację szeregu zadań, które są tak bardzo potrzebne nie tylko w mniejszych miejscowościach, ale również w miastach średnich. Od trzech lat również większe miasta, takie jak Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, a teraz Bydgoszcz i Toruń również mogą brać udział w tych konkursach i także realizować te zadania  – dodał Wojewoda.

Tysiąc dróg w województwie kujawsko-pomorskim finansowane jest z dwóch źródeł. Jednym jest Ministerstwo Infrastruktury, dzięki któremu udało się zrealizować prawie 850 zadań. Drugie źródło, które jest równie istotne, pojawiło się w naszym regionie po roku 2017, po nawałnicy, która przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie. Ucierpiało wówczas wiele powiatów na czele z powiatami: tucholskim, sępoleńskim, żnińskim i nakielskim. Dzięki usuwaniu skutków klęsk żywiołowych w ramach środków MSWiA udało się przebudować 154 drogi.

Gratuluję wszystkim wójtom, burmistrzom, starostom, prezydentom, przewodniczącym rad,  i radnym wszystkich samorządów, które z tego programu korzystały. Oczywiście także sołtysom, którzy bardzo często w rozmowach o takie drogi na terenach wiejskich zabiegają. To jest ich wielki sukces, że tyle się udało zrobić. Myślę, że te pięć lat to nie był czas zmarnowany – dodał Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wójt Złotnik Kujawskich Witold Cybulski przyznał, że bardzo cieszy się z tego, że rządowy program rozwoju dróg lokalnych wspiera samorządy już od wielu lat, zauważając, że bez środków rządowych żaden burmistrz, prezydent ani wójt nie będzie w stanie realizować podstawowych potrzeb swoich mieszkańców.

Musimy pamiętać o tych najmniejszych wioskach, które jeszcze nie doczekały się dróg asfaltowych. To są nasze kolejne zadania, bo ci mieszkańcy jeszcze nie mają asfaltu, jeszcze nie mają oświetlenia. Myślę, że w kolejnych etapach wspólnie z panem Wojewodą, a mam do niego naprawdę wielkie zaufanie, będziemy te trudne zadania realizować – dodał wójt Witold Cybulski.
 

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świeciu