4 maj 2022

Olbrzymia obniżka stawki najmu za lokal dla kościoła

zdjęcie: Olbrzymia obniżka stawki najmu za lokal dla kościoła / pixabay/5400318
Stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska napisała interpelację, w której pyta o powód olbrzymiej obniżki stawki najmu za lokal w ścisłym centrum miasta. W 2021 roku lokal został wystawiony w przetargu ze stawką 162 zł/ mkw, a od kwietnia br. najemcą został Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, który płaci tylko 5 zł/ mkw.
REKLAMA

W 2021 roku lokal w budynku przy ul. Nowy Świat 21 B o wielkości 388 mkw został wystawiony w przetargu ze stawką 162 zł/mkw. Jak podkreśliła Diduszko-Zyglewska, tak wysoka stawka oznaczała cenę zaporową, ponad 77 tys. zł miesięcznie za wynajem lokalu, i w związku z tym nie znalazł się najemca, który byłby w stanie ją zapłacić.

Radna, powołując się na informacje od osób zainteresowanych najmem lokalu, zaznaczyła, że nawet ceny komercyjne są w tej lokalizacji niższe. Lokal nie wrócił już do przetargu z bardziej realistyczną stawką. Po kilku miesiącach na stronach Zarządu Mienia Skarbu Państwa ukazała się informacja, że lokal został wydzierżawiony przez Parafię Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce pod wezwaniem błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za cenę 5 zł/mkw ( a piwnica 3 zł/mkw).

Informację o stawkach potwierdza stołeczny ratusz. "Nieruchomość przy ul. Nowy Świat 21B (usytuowana w podwórzu) była skierowana do najmu w drodze konkursów ofert – z przeznaczeniem na cele biurowo-usługowe. Wywoławcza stawka czynszu wynosiła 162 zł/mkw. Budynek nie wzbudzał jednak żadnego zainteresowania – pomimo prób wynajęcia nieruchomości, nie wpłynęła żadna oferta najmu" - przekazał zastępca rzecznika ratusza Jakub Leduchowski. "Nowy Świat 21B pozostawał niewynajęty od 2016 roku" - dodał.

Wyjaśnił też, że od kwietnia 2022 r. dzierżawcą nieruchomości jest Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, który jako jedyny na przestrzeni ostatnich lat zwrócił się do stołecznego Zarządu Mienia Skarbu Państwa o możliwość udostępnienia budynku. "Umowa dzierżawy została zawarta na okres trzech lat, na podstawie § 7 załącznika nr 1 do zarządzenia Nr 811/2017 Prezydenta m.st. Warszawy z 5 maja 2017 r. w sprawie zasad wydzierżawiania na okres do trzech lat nieruchomości m.st. Warszawy i nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy" - sprecyzował Leduchowski.

Rzecznik zaznaczył, że budynek został wydzierżawiony na cele charytatywne oraz statutowe. Stawka czynszu wynosi 5 zł/mkw i jest stawką preferencyjną, przyznawaną organizacjom prowadzącym działalność niekomercyjną, w tym organizacjom pozarządowym, w ramach wspierania ich działalności.

"Warto pamiętać, że utrzymanie każdej nieruchomości, również tej pozostającej pustostanem, wiąże się z kosztami. Dzięki zawartej umowie dzierżawy za pokrycie tych kosztów odpowiadać będzie nowy użytkownik – utrzymanie budynku przy ul. Nowy Świat 21B nie będzie dłużej obciążać budżetu Warszawy. Ewentualne prace adaptacyjne realizowane będą przez dzierżawcę na jego koszt – po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i zezwoleń" - podsumował Leduchowski. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świecie
2.4°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:35
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świeciu