Zderzyły się dwie hulajnogi. Kobieta trafiła do szpitala, mężczyzna był nietrzeźwy
Do zderzenia dwóch hulajnóg elektrycznych doszło na ulicy Wojaka Polskiego w Świeciu. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci ruchu drogowego, kierujący jednośladami, zderzyli się czołowo podczas manewru wymijania. Oboje przewrócili się na chodnik. Kierująca hulajnogą 21-latka skarżyła się na ból nogi. Dlatego wezwano karetkę pogotowia ratunkowego, która zawiozła ją do szpitala.
Policjanci podczas rozmowy z 30-latkiem jadącym drugim jednośladem wyczuli od niego woń alkoholu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało, że miał prawie 0,9 promila alkoholu w organizmie.
Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny zdarzenia drogowego. 30-letni mieszkaniec Świecia odpowie za kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara aresztu albo grzywna do 30 tys. złotych.
Przypominamy wszystkim jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem hulajnóg elektrycznych.
1. Hulajnoga elektryczna jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
2. W przypadku osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Natomiast od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
3. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła);
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
4. Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
- czepiania się pojazdów;
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
- ciągnięcia za pojazdem kierującego urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, o zachowanie na drodze zgodne z obowiązującymi przepisami.