reklama
kategoria: Miasto
25 marzec 2011

Kulturalny marzec i kwiecień

zdjęcie: Kulturalny marzec i kwiecień / Kulturalny marzec i kwiecień
Kulturalny marzec i kwiecień
Od „Drogi Krzyżowej” po alternatywnego rocka z muzyką chóralną – ośrodek kultury przygotował szereg ciekawych propozycji na najbliższe tygodnie.
REKLAMA
„Droga Krzyżowa” z Janem Nowickim

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu zaprasza na widowisko „Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje.” Inspiracją do powstania tego wyjątkowego w polskiej muzyce dzieła była „Droga Krzyżowa” ks. Jana Twardowskiego, ukazująca 14 obrazów stacji w drodze Chrystusa na Golgotę. Oryginalność przedstawienia polega na muzyce inspirowanej tekstem ks. Jana Twardowskiego. Jako narrator wystąpi znany aktor Jan Nowicki. O wyjątkowości programu świadczy fakt, że był on prezentowany podczas wizyty Jana Pawła II.

„Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje”, sala widowiskowa OKSiR, 25 marca, godz. 19.00. Bilety (12 zł) do nabycia w kasie kina Wrzos.

Historia „Barbary”

Dramatyczne przeżycia odcisnęły głębokie piętno na twórczości i osobowości Monique Serf. W kwietniu krakowski Teatr Piosenki Francuskiej pokaże w Świeciu spektakl muzyczny poświęcony artystce.

Monique Serf, francuska piosenkarka i kompozytorka, znana pod pseudonimem „Barbara”, występowała m. in. w paryskiej Olimpii i nowojorskiej Metropolitan Opera. Współpracowała z takimi sławami, jak Jacques Brel i Georges Brassens. Została uhonorowana najwyższym francuskim odznaczeniem - Legią Honorową. Ale przede wszystkim była niezwykle wrażliwą kobietą i artystką. Nie bez wpływu na jej osobowość miały bolesne doświadczenia z dzieciństwa w czasach wojny - żydowskie pochodzenie wymuszające życie w ukryciu i nieustannym strachu, a także krzywdy wyrządzone przez własnego ojca. Przeżycia, również późniejsze, dorosłej już kobiety odcisnęły na jej twórczości odczuwalne w każdej strofie piętno. Piosenki „Barbary” są prawdziwymi, bardzo osobistymi i lirycznymi opowieściami.
Fascynacji jej twórczością uległa podczas pobytu we Francji polska piosenkarka Jadwiga Kowalik, występująca w krakowskim Teatrze Piosenki Francuskiej. Śmierć „Barbary” w 1997 r. stanowiła dla niej impuls do przygotowania recitalu poświęconego jej twórczości. Tak powstał spektakl muzyczny pt. „Barbara”. Każdą z dwunastu zawartych w nim piosenek poprzedza krotki tekst – „spowiedź” artystki, wprowadzający równocześnie w ich klimat. Całość prezentowana jest w języku francuskim. Dla polskiej publiczności teksty podawane są w języku polskim. Prapremiera spektaklu odbyła się w Krakowie na scenie Teatru Ludowego.

Teatr Piosenki Francuskiej, spektakl muzyczny „Barbara”, kawiarnia Cafe Kultura, 3 kwietnia, godz. 18.00, bilety (10 zł) do kupienia w kawiarni.


Chóralny rock

Czy można pogodzić alternatywnego rocka z muzyką chóralną? Można, czego dowodem będzie występ zespołu UnderGround Fly z poznańskim chórem kameralnym.

Poznańska formacja UnderGround Fly powstała w 2002 r. Wpływ na jej dotychczasową twórczość miały takie zespoły i wykonawcy jak Depeche Mode, Pink Floyd, U2, Nick Cave, The Doors czy Peter Gabriel.

Brzmienie UnderGround Fly jest bardzo zróżnicowane, jednakże spójne, posiadające swój mocny charakter. Gitary są bardzo wyraziste, czasami ostrzejsze, czasami akustyczne, klawisze w niektórych utworach brzmią tradycyjnie (organy Hammonda), a w innych bardziej nowocześnie, natomiast bębny oraz bas nadają całości charakterystyczny bit. Wszystko to powoduje, że muzyka UnderGround Fly jest rozpoznawalna od pierwszych dźwięków.

Wśród dotychczasowych sukcesów zespołu należy wymienić, m.in. występ na Big Star Festival (półfinał), udział w akcji „Gazety Wyborczej” Gra muzyka (zakwalifikowanie się do finałowej ósemki), zamieszczenie utworu „Between” na międzynarodowej składance „22CD” wydanej przez londyńską wytwórnię Cork Dog Records, pierwszą nagrodę na Festiwalu Donc Festival w Szwajcarii oraz udział na licznych międzynarodowych festiwalach m.in. w Danii, Holandii, Czechach, na Litwie. Na przełomie 2004 i 2005 r. zespół podpisał kontrakt z brytyjską wytwórnią Captive Recordings, która jest wydawcą debiutanckiego albumu „Your Move - Your Choice”.

Grupę tworzą Marcin „Maverick” Kujawa (wokal, gitara elektryczna), Szymon „Seemoon” Dwornik (klawisze, gitara akustyczna, wokal), Lesław „Boss” Skibiński (gitara basowa), Łukasz „Ratusz” Ratuszny (perkusja).

W kawiarni Cafe Kultura w Świeciu UnderGround Fly wystąpi akustycznie z 20-osobowym Chórem Kameralnym Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego z Poznania.

UnderGround Fly i Chór Kameralny Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego, Cafe Kultura, 8 kwietnia, godz. 20.00, bilety (15 zł) do kupienia w kawiarni.

Świat oczami Honiga

Stefan Honig to wokalista niemieckiego zespołu Benevolent, ale także tworzący solo artysta. W połowie kwietnia wystąpi przed świecką publicznością.

Stefan Honig szybko stał się jednym z najważniejszych autorów tekstów i muzyki na nowo powstałej muzycznej scenie w Düsseldorfie. Stefan Honig w swoich piosenkach zabiera nas na wyprawę do świata naturalności otwierając oczy i serca na małe cuda codziennego życia. Nie bez powodu jego debiutancki album nazywa się „Treehouse” („Dom na drzewie”).

W piosence „Brand New Bike" pokazuje co można dostrzec na z pozoru niewinnej wycieczce. Wprawa w przedstawianiu świata z wyobraźnią i naiwnością dziecka to nie przypadek. Prywatnie Honig pracuje w przedszkolu, a doświadczenia, które nabył patrząc na świat przez pryzmat swoich podopiecznych opisuje w swoich piosenkach.

Zagrał wiele koncertów w Niemczech i za granicą, wśród nich znalazła się m. in. sześciotygodniowa trasa po Chinach (którą odbył wraz z mysłowickim zespołem Iowa Super Soccer). Supportował na koncertach takich artystów jak Chris Garneau, Calexico, Joshua Radin, John Vanderslice, Tunng, Castanets i wielu innych. Nie ważne czy gra sam, czy z pomocą innych muzyków, w piosenkach Honig można się zatracić. Są przepełnione emocjami i delikatnością wprawiającą w zadumę. Przedstawiane z pasją, w duchu takich legend jak Nick Drake czy Elliott Smith, a także nowych artystów jak Bon Iver.

Koncert Stefana Honiga, Cafe Kultura, 15 kwietnia, godz. 20.00, bilety (10 zł) do nabycia w kawiarni.

www.swiecie.eu


PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świecie
5.1°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świeciu

kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 17:30
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 16:00
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 19:00
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany