reklama
kategoria: Kraj
27 luty 2023

Mamy rekord Polski!

fot. nadesłane
484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Wydarzenie odbyło się w niedzielę (26 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim, organizowaliśmy je wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, a wiosną wezmą udział w losowaniu nagród. Do walczących o rekord dołączył także marszałek Piotr Całbecki, a zmaganiom przyglądał się sędzia z Biura Rekordów.
REKLAMA

Urodził się w Toruniu, co podkreślał. Na karcie tytułowej „De revolutionibus orbium coelestium” widnieje informacja, że to książka „Nicolai Copernici Torinensis”. Dla świata jest przede wszystkim tym, który otworzył ludzkości drzwi do naukowych rozważań na temat naszego miejsca we Wszechświecie, dla nas w Kujawsko-Pomorskiem jego postać jest oczywiście powodem do dumy, wielką szansą promocyjną, marką i osią produktów turystycznych, ale też, myślę, pięknym przykładem dla ludzi nauki, przykładem otwartego umysłu, który nie obawiał się dociekać prawdy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Uczestnicy wydarzenia przepisywali schemat układu heliocentrycznego

Wynik poznaliśmy w południe podczas uroczystego apelu kończącego zlot szkół kopernikańskich oraz 40. ogólnopolski harcerski Rajd Kopernikański na Rynku Staromiejskim. Rajd został zorganizowany przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu, dla uczczenia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którego imię nosi Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP oraz Hufiec Toruń.

To harcerze z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP noszącej imię Mikołaja Kopernika wyszli z inicjatywą bicia Rekordu Polski – zdradza marszałek województwa Piotr Całbecki, który również przepisywał fragment dzieła wybitnego astronoma.

To dobra zabawa, a jednocześnie popularyzujemy dzieło, które zostało opublikowane w 1543 roku.  Mikołaj Kopernik używał łacinki „najwyższych lotów”, wybitnie dobrej, więc to zobowiązanie  Przy okazji przypomniałem sobie wiedzę o języku łacińskim, nabytej przez cztery lata nauki w liceum.

Także w niedzielę marszałek Piotr Całbecki wraz z harcerzami otworzyli oficjalnie Marszałkowską Księgodzielnię Kopernikańską. Do wymiany książek zapraszamy sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu, a w soboty od 10 do 15. Szczegółowe informacje na naszej stronie w poniedziałek.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego stanęła wystawa planszowa, która wizualizuje 14 egzemplarzy pierwszego wydania, znajdujących się w zbiorach polskich instytucji. To okazja aby zobaczyć pierwsze, ale również drugie i trzecie wydania „De revolutionibus orbium coelestium”. W Sali Królewskiej Ratusza powstała wystawa w oparciu o pięć chronologicznie i tematycznie powiązanych części, z których najważniejsza to pokaz trzech najwcześniejszych wydań „De revolutionibus”: Norymberga 1543, Bazylea 1566 i Amsterdam 1617. Pozostałe części to dzieła przedkopernikańskie i dzieła pokopernikańskie, oraz późniejsze i współczesne wydania „De revolutionibus”. Pokaz zabytków dopełniają ikonografie i grafiki. Ekspozycję przygotowały Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Książnica Kopernikańska, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Archiwum Państwowe w Toruniu.

Świętowanie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika to niezwykle bogaty kalendarz wydarzeń i imprez.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świecie
5.3°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świeciu

kiedy
2024-12-01 17:00
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 17:30
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 16:00
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 19:00
miejsce
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w...
wstęp biletowany