25 listopad 2022

Wstrzymywanie nowych rekrutacji utrudni zmienianie pracy dla podwyżki

zdjęcie: Wstrzymywanie nowych rekrutacji utrudni zmienianie pracy dla podwyżki / fot. PAP
fot. PAP
Skutkiem słabych wyników gospodarczych będzie wstrzymywanie nowych rekrutacji, co utrudni zmienianie pracy w celu otrzymania podwyżki – zauważa analityk PIE Marcin Klucznik odnosząc się do piątkowych danych GUS. Dodał, że płace będą rosnąć zauważalnie wolniej od inflacji.
REKLAMA

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu - poinformował.

Zdaniem analityka PIE Marcina Klucznika w najbliższych miesiącach bezrobocie nieco wzrośnie. Wskazał, że w październiku - jak podał GUS - zwolnienia grupowe przeprowadziło 188 firm – dla porównania rok temu było ich o 168 więcej.

"Zwolnienia grupowe dotyczyły 19,4 tys. pracowników – rok temu było to 27,6 tys. osób. Spowolnienie gospodarcze oznacza przede wszystkim słabe wyniki wynagrodzeń – obecnie rosną one o 4,9 pkt. proc. wolniej od inflacji" - zaznaczył.

Jak zwrócił uwagę analityk, liczba nowych ofert pracy spadła z 99,5 do 88,5 tys. ogłoszeń. "To wyraźnie mniej niż roku temu. Skutkiem słabych wyników gospodarczych będzie wstrzymywanie nowych rekrutacji. Mniejsza liczba możliwości utrudni zmienianie pracy w celu otrzymania podwyżki – spodziewamy się, że płace będą rosnąć zauważalnie wolniej od inflacji" - ocenił.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank, który przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)

amac/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świecie
-1.1°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świeciu

kiedy
2023-04-14 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo - Sportowa,...
wstęp biletowany