Kask chroni zdrowie i życie. Policjanci przeprowadzili eksperyment z arbuzem
Jednoślady to motocykle, skutery, rowery oraz hulajnogi. Kierujący tymi pojazdami, w przeciwieństwie do kierowców aut, są bardziej narażeni na obrażenia. Jedyne co chroni ich przed konsekwencjami wywrócenia czy zderzenia się z innym pojazdem jest kask i ochraniacze. Niestety nie zawsze kierujący jednośladem dbają o swoje bezpieczeństwo.
W związku z rozpoczętą 1 kwietnia akcją profilaktyczną „Jednośladem bezpiecznie do celu" sierż. szt. Kamil Górka z komisariatu w Nowem oraz policjant ruchu drogowego asp. Marcin Wróblewski zorganizowali i przeprowadzili dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowem profilaktyczne spotkanie. Podczas pogadanki poruszyli tematy dotyczące przepisów ruchu drogowego obowiązujących rowerzystów oraz kierujących m.in hulajnogami elektrycznymi. Przestrzegali również przed brawurą i tym, że bagatelizowanie podstawowych zasad może skutkować wypadkiem.
Policjanci skierowali także apel do uczniów, by ci korzystali z kasków. Aby zobrazować sytuację, w której dochodzi do zdarzenia na drodze, mundurowi przeprowadzili pokaz przy użyciu arbuzów. Jak mogli zauważyć obserwatorzy, ten, którego ochraniał kask pozostał nienaruszony. Niczym niezabezpieczone arbuzy, po upadku pękały. Przeprowadzony przez policjantów eksperyment, pokazuje, jak kask chroni naszą głowę w razie upadku podczas jazdy rowerem, hulajnogą, czy na rolkach.
Przypominamy, że kask przede wszystkim zapewnia ochronę przed urazami głowy, które mogą być wynikiem różnych niespodziewanych sytuacji na drodze. Dzięki swoim specjalnym cechom konstrukcyjnym amortyzuje wstrząsy i rozprasza siłę uderzenia, co może zapobiec poważnym obrażeniom.
Oprócz bezpośredniej ochrony zdrowia noszenie kasku przyczynia się również do ogólnego zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Korzyści noszenia kasku na hulajnodze obejmują:
- Zwiększenie widoczności – wiele kasków ma elementy odblaskowe, które sprawiają, że użytkownik staje się bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
- Budowanie dobrych nawyków - regularne noszenie kasku wzmacnia poczucie odpowiedzialności i dbałości o własne zdrowie, co może być inspiracją dla innych, zwłaszcza młodszych użytkowników hulajnóg.
- Komfort psychiczny – wiedząc, że głowa jest chroniona, użytkownik może czuć się pewniej i bardziej skoncentrowany na jeździe, co wpływa na lepszą kontrolę hulajnogi i zwiększenie bezpieczeństwa.